A TaiJi és a diabétesz


Ismet Himmet mester, a Wudang Kung-fu méltán népszerű mestere


Tai chi-vel a cukorbetegség ellen


A milliók által űzött hagyományos kínai testmozgás, a táncszerű tai chi úgy tűnik, segíthet a 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) megelőzésében is - állítja két tanulmány.

Az Ausztráliában és Tajvanon végzett vizsgálatok szerint azon cukorbetegek állapota, akik heti néhány órán át tai chi gyakorlatokat végeztek, jelentősen javult a kontroll csoport tagjaihoz képest. A kettes típusú diabétesz akkor jelentkezik, amikor a szervezet nem termel elég inzulint, amely hormon fontos szerepet játszik a cukoranyagcserében. A betegség - amely mintegy 250 millió ember érint világszerte - vaksághoz, veseelégtelenséghez, magas vérnyomáshoz és szívbetegséghez vezethet.

A mérsékelt testmozgás kedvező hatásait már több tanulmány igazolta a betegséggel kapcsolatban. "A kínai gyakorlatok azonban könnyebben elsajátíthatók, mint bármelyik klasszikus tornagyakorlat, és nincs szükség bonyolult eszközökre sem" - írja tanulmányában a Queenslandi Egyetem Wendy Brown vezette kutatócsapata.

A járványszerűen terjedő cukorbetegségért a szakértők az ülő életmódot és az elhízást teszik felelőssé, de a British Journal of Sport Medicine szaklapban megjelent korábbi tanulmányok szerint a szívet túlságosan megerőltető testmozgás sem hasznos. A kimerítő testedzés gyengíti az immunrendszert és emelheti a vércukorszintet, míg a mérséklet testmozgás erősíti azt.

 A Kuender Yang vezette tajvani kutatók 12 hetes tai chi kurzus ún. segítő (helper) T-immunsejtekre gyakorolt hatását mérték 30 2-es típusú diabéteszben szenvedő és 30 hasonló korú egészséges emberen. A T-sejtek fontos elemei az immunrendszernek, ún. interleukineket termelnek, amelyek a szervezetbe bekerült kórokozók ellen hatékony fegyvert jelentenek.

A 12 hetes program végére a cukorbetegek interleukin-12 szintje jelentősen emelkedett, és T-sejt aktivitásuk is fokozódott. Az ún. glikált hemoglobin szintje - amelyből a cukorbetegség státuszára lehet következtetni - jelentősen csökkent, ami a diabétesz státusz javulását mutatja. A kutatók szerint a tai chi csökkenti a vércukorszintet - esetleg javítja a cukoranyagcserét.

Az ausztrál vizsgálatban 13, ún. metabolikus szindrómában szenvedő középkorú felnőtt bevonásával szintén 12 hétig tartott a program, de itt a tai chi mellett qigong gyakorlatokat is végeztek (szintén hagyományos kínai mozgásforma). A metabolkius szindróma több tünet együttes fennállását jelenti, úgy mint magas vérnyomás, cukorbetegség és magas szívbetegség kialakulási kockázat. A résztvevők heti három alkalommal 1,5 órát tornáztak, és a gyakorlatokat néha otthon is végezték. A vizsgálat végére a résztvevők átlagosan 3 kilót fogytak, haskörfogatuk 3 centiméterrel csökkent. A vérnyomásérték is mérséklődött, a kutatók szerint nagyobb mértékben annál, amit a súlycsökkenés önmagában magyarázhatott volna. A résztvevők jobb alvásról, több energiáról, kevesebb fájdalomról és az éhségérzetük csökkenéséről számoltak be.

Copyright AFP [2008] / Translation Medipress

Speciális Wudang Kung-fu gyakorlat, a mi a testet, elmét egyaránt alkalmazkodóvá teszi

Rendkívüli testi, lelki stresszoldó hatásánál fogva, nagyon jó szolgálatot tehet az IR-ből való gyógyulás útján is.

(A gyakorlatot Berkó Sándor instruktor és Wlacsil Zoltán instruktor mutatta be)


A tai chi hatásai a szervezetre


Bizonyított tény, hogy a tai chi gyakorlása jótékonyan segít keringési zavarok, magas vérnyomás, ízületi problémák, hátfájás, légzési zavarok, emésztési gondok, és más egyéb problémák esetén.


A tai chi az egész testre hat. Mit jelent ez valójában?
A tai chi 108-as mozgássora összefogja az emberi test élettanilag fontos részeit beleértve az ínakat, az ízületeket, a gerincet, a kötőszöveteket és a belső szerveket. Az egyedülálló, lassú csavarások és nyújtások elősegítik az erőnlétet (különösen a lábak, hátgerinc és has), hajlékonyságot, az egyensúlyt és a kitartást. A mozgások fejlesztik továbbá a légző izmokat, a gerinchez és a hashoz közeli szervek ínszalagjait és kötőszöveteit.


Ha valakinak hátfájása vagy más panasza van, gyakorolhatja-e a tai chi-t? Panaszok esetén, minden új mozgásforma gyakorlása előtt fontos megkérdezni az orvost. A tai chi mozdulatai lehetőséget adnak a ízületek mozgásának fenntartására, az egyensúly fejlesztésére. Erősíti az alsó végtagokat és korrigálja a rossz testtartást. Különösen figyel a gerincoszlop mozgására ezzel a hát stabilitására, mely sok embernek okoz problémát. A tai chi lépésenként fejleszti a testet, megdolgoztatva azokat az izmokat is amelyek többek között a sok ülőmunka okozta fájdalmat idézik elő.


A 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori. Megelőzhető-e tai chi-val?
A 2-es típusú diabétesz, felnőttkori vagy nem inzulinfüggő cukorbetegség, ritkán fordul elő elhízás nélkül. Kialakulása kalóriamegszorító diétával és sok mozgással megelőzhető. A betegségben szenvedő ugyanúgy gyakorlhatja a tai chi-t és hasonlóan érezheti jótékony hatásait mint egészséges társai. A tai chi elősegíti az egészséges testsúly elérését és fenntartását, és a megemelkedett vércukorszint normalizálását. Előnyösen hat a keringési rendszerre, a vérnyomásra ezáltal csökken a szívroham kockázata.


Idősebb korban vagy komoly betegségek esetén is javasolt a tai chi?
Idősebb korban vagy betegség okozta merevség vagy gyengeség esetén körültekintően kell a mozgásokat gyakorolni. A mozgások óvatosabbak és lassabbak, de így is fejleszti a szervezetet, csak lassabb lépésekben. A beteg testrészre eső gyakorlatsort finomabban kell végezni vagy akár mozdulatokat ki is lehet hagyni, míg az egészséges testrészeken a teljes mozgást kell végezni. Egészséges ember is mindig a testi adottságainak és a fizikai állapotának megfelelően gyakorolhatja a tai chi-t.

Forrás: battaichi

Wudang Tai Yi formagyakorlat. Bemutatta Wlacsil Zoltán Wudang instruktor


Észrevételed van? Kérlek, írj nekünk!

© 2018. Wlacsil Zoltán 1139 Budapest, Röppentyű köz 3.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el