Az áteresztő bél szindróma

dr. Tóth Csaba, Áteresztő Bél Szindróma, SZTE, Családorvosi Tanszék, 2013

Kattints  a gombra!

Szivárgó bél: okai, tünetei, kezelése


Súlyos szövődményei is lehetnek

Létrehozva: 2014. november 6. 11:56

Módosítva: 2017. július 9. 10:53

A szivárgó bél egyre gyakoribb betegség, és sajnos nemcsak a szövődményeitől kell tartanunk, hanem attól is, hogy jelentős mértékben ronthatja az életminőségünket.

Ahhoz, hogy megértsük a szivárgó bél betegség lényegét, úgy kell elképzelnünk a beleink falát, mint egy sűrű szövésű, rugalmas hálót. Bizonyos dolgok gond nélkül átkerülhetnek a háló szemein, mások viszont, melyek túl nagyok, a bélben maradnak, majd kikerülnek a szervezetből. Ha azonban a bélrendszerrel gond van, az is áthatolhat a bél falán, aminek nem kellene, ez pedig például gyulladáshoz vezethet. A szivárgó bél három fő oka a baktériumflóra egyensúlyának felborulása, az egészségtelen étrend és a túlságosan sok méreganyag. A baktériumflóra egyensúlyának felborulása, vagyis a káros baktériumok elszaporodása a jótékonyak kárára az immunrendszerműködésének romlásával és a bél áteresztőképességének növekedésével jár együtt.


Népbetegség lett a bélbetegség

Egyre elterjedtebb tünetegyüttes Magyarországon a szervi okokkal nem magyarázható irritábilis bél szindróma. A lakosság mintegy ötödét érinti a kamaszoktól az idősekig, főként a nőket fenyegeti. Tudjon meg többet, kattintson!

Az étrend sokaknál okozhat gondokat, elsősorban a cukor és a gabonafélék. Az előbbi hozzájárul a káros baktériumok elszaporodásához, az utóbbi pedig olyan fehérjéket tartalmaz, melyek károsíthatják a bélrendszert, és az egészséges embereknél is olyan tüneteket válthatnak ki, melyek a lisztérzékenyekre jellemzőek.
A méreganyagok közül elsősorban az antibiotikumok, illetve a fájdalomcsillapítók okozhatnak bélproblémákat, szintén a bélflóra kipusztítása, egyensúlyának felborulása miatt. Miért fájhat a gyomrunk? Étkezés után ezért fájhat a hasunk Szokások, melyektől laposabb lesz a has Az egyik legrejtélyesebb fájdalom: a hasfájás


Milyen tünetei lehetnek a szivárgó bélnek?

A szivárgó bél tünetei között találhatjuk az ételérzékenységet, illetve az ételérzékenységgel is összefüggő tüneteket, mint a puffadás, hasmenés, krónikus székrekedés; a fejfájást, az ízületi fájdalmakat, a pajzsmirigyproblémákat, a felszívódási zavarokat és az ezekből következő tápanyaghiányt (például vashiányos vérszegénységet); a depressziót és a szorongást.

A szivárgó bél tünetei árulkodóak, feltétlenül orvoshoz kell fordulni!

Mit tehetünk a szivárgó bél ellen?

Elsősorban az étrendünket kell felülvizsgálni: érdemes teljesen kiiktatni, vagy jelentősen csökkenteni az elfogyasztott cukor, a gyorséttermi és készételek és a gluténtartalmú ételek mennyiségét. A káros ételeket aztán gyógyító hatásúakkal érdemes felváltani, ezek közé tartozik például a csontleves (aminosavakban gazdag), a halak (könnyen emészthető fehérjét tartalmaz), az erjesztett élelmiszerek (probiotikumokkal teliek), a csírák (mikrotápanyagokat és rostokat tartalmaznak).

Forrás: Házipatika.com

© 2018. Wlacsil Zoltán 1139 Budapest, Röppentyű köz 3.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el